روی هر موضوع برای به اشتراک گذاری تجارب لطفا تجربه های خودتان را در نظرات با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.

بخشنامه جدید عفو زندانیان مواد مخدر

به مناسبت فرا رسیدن سال نو و عید سعید فطر، جدیدترین عفو رهبری برای زندانیان در تاریخ 18 فروردین 1403 پیشنهاد شد. خوشبختانه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بخشودگی و تخفیف مجازات بسیاری از محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند. به محض دریافت اطلاعیه‌ای در خصوص بخشنامه جدید عفو زندانیان مواد مخدر و سایر جرایم کیفری در سال 1403، آنها را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بخشنامه جدید عفو زندانیان مواد مخدر 1403

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی درخواست عفو، تخفیف یا تبدیل مجازات تعداد زیادی از محکومان را ارائه کرده‌اند. البته این پیشنهاد شامل پرونده‌هایی می‌شود که عفو محکومان در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده و شرایط لازم برای این کار را دارند. درخواست مورد اشاره در اجرای بند 11 از اصل 110 قانون اساسی مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفت.

مجازات قطعی 29 نفر از اشخاصی که شامل بخشودگی رهبری شده‌اند، اعدام بوده که مجازات آنها با تخفیف به حبس تغییر کرده است، همچنین در این بخشنامه، 156 نفر از محکومان مشمول بخشودگی زن، 5 نفر از اتباع خارجی، 11 نفر محکومان امنیتی و 5 نفر زیر سن قانونی (18 سالگی) هستند.

بخشنامه جدید عفو زندانیان مواد مخدر 1403

البته این پیشنهاد شامل قاچاقچیان اسلحه یا قاچاقچیان عمده مواد مخدر نمی‌شود. منظور از قاچاق عمده مواد مخدر، حمل، خرید و فروش بیش از 100 کیلوگرم تریاک و ملحقات آن یا حمل، خرید و فروش بیش از 2 کیلوگرم هروئین، روان گردان‌های مختلف و ملحقات آنها است.

جدیدترین عفو رهبری برای زندانیان مواد مخدر

رهبر انقلاب اسلامی علاوه بر موافقت با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات برخی از محکومان به مناسبت سال نو و عید سعید فطر، با بخشودگی برخی دیگر از محکومان محاکم نیز در بهمن 1402 موافقت کرده بودند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1402 به مناسبت عید مبعث، سالروز پیروزی انقلاب و اعیاد شعبانیه، عفو، تخفیف یا تبدیل مجازات 2827 نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب را صادر کردند. از مجموع این تعداد، 996 نفر مشمول بخشش شده و پرونده‌شان بسته شد. در حالی که 1831 نفر باقیمانده مشمول تخفیف مجازات شدند.

لازم به ذکر است که هر دو این بخشنامه‌ها، عفو موردی محسوب شده و تنها شامل افراد دارای معیارها و شرایط خاص می‌شوند. این شرایط توسط مراجع ذی‌صلاح (به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و با تایید رهبری) تعیین و اعلام می‌گردد. برای اینکه بدانید، چه کسانی مشمول بخشودگی رهبری می‌گردند، در وهله اول باید با یک وکیل باتجربه مشورت کنید.

جدیدترین عفو رهبری برای زندانیان مواد مخدر

عفو زیر پنج سال مواد مخدر

به طور کلی عفو و تخفیف مجازات متهمان و محکومان شامل افرادی می‌شود که مرتکب جاسوسی به نفع اجانب نشده و به طور مستقیم با عوامل سرویس‌های اطلاعاتی خارجی ارتباط نداشته‌اند، همچنین اشخاص مرتکب قتل و جرح عمدی، تخریب و احراق تاسیسات دولتی، نظامی و عمومی، مشمول این بخشنامه نمی‌شوند. نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی نیز از شرایط لازم برای بهره‌مندی از مزایای این طرح است.

طبق دستورالعمل‌های صادره از سوی کمیسیون عفو، زندانیان زیر 10 سال حبس برای اینکه مشمول بخشنامه بخشودگی رهبری شوند، باید حداقل یک سوم مدت مجازات خود را سپری کرده باشند. این شرایط زمانی برای زندانیان بیشتر از 10 سال حبس، یک دوم دوران محکومیت است. البته ممکن است که این رویه در موارد خاصی تغییر کند. برای اطلاع از جریان کامل امور به شما توصیه می‌کنیم که با یک وکیل باتجربه و متخصص صحبت کنید. در ادامه برخی از شرایط زمانی لازم برای آزادی زندانیان جرایم مختلف از طریق بخشودگی رهبری ذکر شده است:

افرادی که در زندان به سر می‌برند و باقیمانده دوران محکومیتشان حداکثر یک سال است.

سه چهارم دوران محکومیت افراد محکوم به حبس بیش از یک سال تا حداکثر 5 سال.

دو سوم دوران مجازات محکومان به حبس بیش از 5 سال تا 10 سال.

یک دوم مجازات محکومان به حبس بیش از 10 سال تا حداکثر 20 سال. البته در این شرایط فرد باید حداقل یک سال از مجازات خود را تحمل کرده باشد.

باقیمانده محکومیت مردانی که حداقل 12 سال از دوران حبس بیش از 20 ساله خود را سپری کرده‌اند. در این مورد، زنان باید حداقل 10 سال از محکومیت خود را تحمل کرده باشند.

عفو زیر پنج سال مواد مخدر

اعیاد مختلف از جمله عید نوروز زمان مناسبی است که خانواده‌ها دور هم جمع شوند. در این میان بخشنامه جدید عفو زندانیان مواد مخدر و سایر جرایم کمک می‌کند که خانواده‌های بیشتری در کنار یکدیگر اوقات خوشی را سپری کنند. اگر برای زندانی خود شانس بخشودگی رهبری را می‌بینید، با یک وکیل متخصص مشورت کرده و زمینه آزادی او را فراهم سازید.

نوشتن دیدگاه