روی هر موضوع برای به اشتراک گذاری تجارب لطفا تجربه های خودتان را در نظرات با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.

حکم حمل اسپری فلفل و شوکر | جرم اسپری فلفل

برخی افراد معتقد هستند که حمل سلاح‌های سرد همچون شوکر نقش دفاعی دارد و حمل و نگهداری آ‌نها را با این دلایل توجیه می‌کنند و متوجه جرم انگاری این موضوع نیستند. در این مطلب می‌خواهیم درباره تبعات نگهداری از این وسایل و همچنین حکم حمل اسپری فلفل و شوکر صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

حکم حمل اسپری فلفل و شوکر

بر طبق ماده 12 قانون مجازات، افرادی که اقدام به خرید و فروش، حمل یا نگهداری مهمات و سلاح‌های غیرمجاز نظیر شوکر کنند، مجرم شناخته می‌شوند و به حبس از 91 روز تا 6 ماه محکوم خواهند شد. همچنین اشخاصی که بدون مجوز اقدام به حمل افشانه اشک آور نمایند، مجبور به گذراندن دوران محکومیت از 6 ماه تا دو سال هستند.  دادگاه صالح برای رسیدگی به تعیین مجازات حمل و استفاده از شوکر و اسپری فلفل، دادگاه کیفری است.  

حکم حمل اسپری فلفل و شوکر

در صورتی که از وسایل مورد بحث برای ایجاد مزاحمت، اخاذی یا ارتکاب جرم استفاده نشده باشد، به احتمال زیاد قرار تعلیق صادر خواهد شد و فرد باید جزای نقدی بپردازد. البته در این شرایط علاوه بر نبود شاکی خصوصی، عدم سابقه کیفری مجرم و شرایط سنی او نیز در تعیین میزان مجازات مهم است. برای داشتن این ابزارهای دفاع شخصی باید مراحل قانونی را زیر نظر نیروی انتظامی طی کنید. موارد زیر از جمله شرایط اخذ مجوز حمل سلاح دفاع شخصی به شمار می‌روند:

داشتن 18 سال سن به بالا.

برخورداری از سلامت روحی و روانی.

عدم سوء سابقه.

عدم فساد اخلاقی.

توانایی کار با سلاح مورد نظر.

در صورت تایید پلیس امنیت و پلیس آگاهی و پیشگیری، شخص مجوز حمل و نگهداری بیسیم، افشانه فلفل یا شوکر را دریافت خواهد کرد.

جرم اسپری فلفل برای مردان

حکم سازندگان و دارندگان اسپری فلفل و سایر اقلام مانند گاز اشک آور به موجب ماده 11 قانون مجازات به صورت زیر است:

مواد منفجره شیمیایی: حبس از 5 تا 10 سال.

مواد ناریه یا منفجره غیرنظامی: حبس از 2 تا 5 سال و جزای نقدی تا دو برابر ارزش مواد مکشوفه. البته در این شرایط اگر هدف از ارتکاب جرم مقاصد غیرامنیتی مانند بهره‌برداری غیرمجاز از معادن باشد، مدت حبس 6 ماه تا 2 سال خواهد بود.

افشانه فلفل، گازهای بی حس کننده، بیهوشی و اشک آور: حبس از 2 تا 5 سال.

مواد محترقه و شوک دهنده مانند شوکر: حبس از 6 ماه تا 2 سال.

در صورتی که شما به حرفه‌ای مشغول هستید که نیاز به وسایل دفاع شخصی دارید، می‌توانید برای درخواست استفاده از این وسایل به پلیس مراجعه کنید، بدین ترتیب مشمول سپری کردن حکم حمل اسپری فلفل و شوکر نخواهید شد. 

جرم اسپری فلفل برای مردان

جرم اسپری فلفل برای زنان

حمل، نگهداری و استفاده از اسپری فلفل و شوکر برای زنان نیز ممنوع و غیرقانونی است. خانم‌ها و آقایان تنها با توجه به نوع و میزان حساسیت شغل خود و با طی کردن مراحل قانونی، می‌توانند مجوز حمل این سلاح‌ها را دریافت کنند.

دقت داشته باشید که این ابزارهای دفاع شخصی نباید از محدوده قانونی خود خارج شوند، برای مثال اگر داروخانه‌ای اقدام به دریافت مجوز نگهداری از اسپری، شوکر یا وسایل دیگر را بگیرد، شخص نمی‌تواند آنها را در محدوده‌ای بیرون از داروخانه استفاده کند. برخی از مشاغل مانند جواهر فروشان، وکلای دادگستری، داروخانه‌ها، پزشکان، صرافان و نیروهای انتظامی در اولویت دریافت مجوز حمل و نگهداری این تجهیزات هستند.

دیه اسپری فلفل

مدتی است که افشانه‌های اشک آور به بهانه‌های مختلف در بازار سیاه فروخته می‌شوند، البته قانون برای آ‌نها مجازات سختی را در نظر گرفته است. همانطور که بیان شد، مجازات استفاده از اسپری فلفل، 2 تا 5 سال حبس است. این سلاح دفاع شخصی عوارض متعددی همچون سوختگی صورت، کوری مطلق و همچنین خفگی منجر به فوت را به همراه دارد.

میزان آسیب وارده به فرد مقابل توسط پزشکی قانونی مشخص شده و دادگاه می‌تواند بر اساس گزارشات پزشکی قانونی، مدت زمان حبس یا مبلغ جزای نقدی را به عنوان مجازات مجرم تعیین کند. قاضی می‌تواند در صورت نداشتن سابقه کیفری متهم، مجازات حبس را به جریمه نقدی تبدیل نماید.

دیه اسپری فلفل

به یاد داشته باشید که هرگونه حمل، استفاده و نگهداری از اسپری اشک آور و شوکر ممنوعیت قانونی دارد. استفاده کننده از این تجهیزات، مشابه استفاده کننده از سلاح سرد، محاکمه و مجازات خواهد شد. اگر حرفه شما به صورتی است که نیاز به وسایل دفاع شخصی دارید، می‌توانید با مراجعه به پلیس پیشگیری، درخواست خود را مبنی بر نگهداری و استفاده از آ‌نها ارائه کنید.

نوشتن دیدگاه